پرسش و پاسخ

1آیا بیماران بعد از عمل جراحی بینی می توانند ورزش کنند؟
جواب : تا سه ماه اول بعد از عمل زیبایی بینی از ورزش های سنگین بایستی اجتناب شود اما نرمش و ورزش های سبک بعد از سه هفته ممکن است. شنا کردن بایستی تا دو ماه بعد از عمل به تعویق بیافتد.
2زمان بستری در عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) چه مدت است؟
جواب : معمولا همان شب بیمار ترخیص می شود و نیاز به گذراندن شب در مرکز درمانیوجود ندارد. اما برخی اوقات بنابر برخی ملاحظات پزشکی و یا در صورت تمایل خود بیمار، روز بعد از عمل مرخص می گردد.
3سن مناسب برای جراحی زیبایی بینی (راینوپلاستی) چقدر است؟
جواب : سن مناسب جراحی زیبایی بینی زمانی است که رشد بینی کامل شده باشد . این سن در دختران پس از ۱۶ سالگی و در پسران پس از ۱۷ سالگی است. اگر سن متقاضی کمتر از ۱۸ سال باشد از نظر قانونی اجازه پدر الزامی است و لازم است پدر رضایت نامه عمل جراحی را امضا نمایند.
4عمل بینی با لیزر؟
جواب : لیزر هنوز در جراحی زیبایی بینی جایگاهی ندارد و حداکثر شاید بتوان برای انجام برش های پوست از آن بهره گرفت. استفاده از عبارت جراحی بینی با لیزر بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد .
5 مدت زمان مناسب برای چسب بینی چقدر است؟
جواب : بر حسب شرایط این زمان متغیر است. افرادی که دارای پوست ضضخیم تری هستند معمولا مدت زمان بیشتری به چسب نیاز دارند. در صورت باقی ماندن ورم این زمان ممکن است تا ۳ الی ۶ ماه هم به طول بینجامد. در این مدت هفته ای ۲ یا ۳ بار چسب بینی تعویض می گردد. لازم به ذکر است که برخلاف ذهنیت عموم مردم استفاده طولانی مدت از چسب همواره به نتایج دلخواه منتهی نمی شود.
6پرهیز غذایی پیش از عمل بینی
جواب : لطفا به نکات زیر دقت کنید: نیازی به حذف مواد غذایی حاوی سالیسسلات نیست، ولی بهتر است از دو هفته مانده به عمل جراحی خود، به میزان کمتری از آن ها استفاده نمایید. این مواد شامل : بادام، زردآلو، گیلاس، خیار، انگور، پرتقال، هلو، آلو، انواع توت، آب انگور، کشمش، ادویه کاری، گوجه فرنگی و مشتقات آن و سرکه می باشد.
7آیا بلافاصله پس از شکستگی بینی می توان عمل زیبایی انجام داد؟!
جواب : خیر؛ بهتر است ۲ الی ۳ ماه از زمان ضربه به بینی گذشته باشد و استخوان های بینی ترمیم شده باشند .
8آیا شما بینی گوشتی را نیز عمل میکنید؟
بله ما بینی گوشتی را عمل میکنیم و شما در قسمت گالری سایت می توانید نمونه ای از این کار را ببینید.
9عمل زیبایی با قالب کنترلی؟!
ابداع و به کارگیری روش های نوین در جراحی جهت پیش بینی و بهبود نتیجه عمل فکر معقول و زیباییست ولی نخست باید کارایی آن به ‌٬ اثبات٬ رسیده باشد. بکارگیری روش هایی که هنوز تایید علمی ندارند بیشتر جهت منافع تبلیغاتی و تجاری است.
10لیفت بینی با نخ؟!
شیوه ماندگاری نیست و معمولا پس از چند ماه بینی به فرم اولیه باز می گردد. در جای ورود نخ و مسیر عبور نخ ممکن است اسکار تشکیل شود و بیش از آنکه شیوه موثر و کارایی باشد بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد.
11چه مواردی در روز عمل می تواند باعث کنسل شدن برنامه عمل شود؟
۱. وجود تب خال در ناحیه بینی و اطراف لب ها ۲. وجود جوش روی بینی بویژه اگر بر روی خطوط برش باشد. ۳. سرماخوردگی
12آیا می توان عمل بینی را با بی حسی موضعی انجام داد؟
هر چند جراحی بینی با استفاده از بی حسی موضعی امکان پذیر است ولی امروز کمتر از این شیوه استفاده می شود و ترجیحا با استفاده از بیهوشی عمومی است چرا که ناراحتی و استرس بیمار را کاهش داده و شرایطی آرام تر برای انجام جراحی مهیا می کند .
13آیا گرفتگی بینی پس از عمل طبیعی است؟
گرفتگی بینی پس از عمل شایع بوده و به مدت ۲ تا ۳ هفته ممکن اس شدید باشد. پس از ان آرام آرام نفس به حالت عادی باز می گردد. گرفتگی های بیش از چند ماه نیاز به بررسی دارند.
14چه مدت بعد از عمل بینی می توان در مورد نتیجه عمل قضاوت کرد؟
با کاهش ورم حدود سه ماه بعد از عمل، بینی شکل اصلی خود را به دست آورده ولی قضاوت نهایی بعد از یکسال است.
15آیا استفاده از تامپون (مش) در عمل زیبایی بینی ضروری است؟!
تامپون یک وسیله است و در صورت لزوم باید از آن استفاده شود. در اغلب موارد با استفاده از بخیه مناسب داخل بینی نیازی به استفاده از تامپون نیست ولی بعضی مواقع جهت کنترل خونریزی و یا فرم دهی بینی بکارگیری آن لازم است.
16آیا استفاده از تامپون (مش) در عمل زیبایی بینی ضروری است؟!
تامپون یک وسیله است و در صورت لزوم باید از آن استفاده شود. در اغلب موارد با استفاده از بخیه مناسب داخل بینی نیازی به استفاده از تامپون نیست ولی بعضی مواقع جهت کنترل خونریزی و یا فرم دهی بینی بکارگیری آن لازم است.
17چند روز پس از عمل قالب بینی برداشته می شود؟!
حدود یک هفته طول می کشد تا استخوان های تراشیده شده در جای خود فیکس شوند. جوش خوردن کامل استخوان ها سه هفته زمان می برد. قالب را می توان ۷ تا ۱۴ روز بر روی بینی نگه داشت. پس از برداشتن قالب بهتر است تا روز ۲۱ پس از عمل شب ها جهت محافظت از بینی از آن استفاده شود.
18چه کسانی کاندید مناسبی برای عمل نیستند؟!
۱. سن زیر ۱۸ سال ۲. پوست بینی خیلی ضخیم و یا خیلی نازک ۳. افراد مبتلا به مشکلات روانی مانند وسواس و یا اختلالات شخصیت مانند افراد خود شیفته و یا کمال گرا ۴. افراد مبتلا به آلرژی بینی و سینوزیت ۵- مبتلایان به آسم ۶. مبتلایان به بیماری های خاص که بیهوشی می تواند برایشان خطرناک باشد. ۷. افراد سیگاری
19منبع مصرف سیگار و قلیان
لطفا به نکات زیر دقت کنید: نیکوتین می تواند موجب اختلال در گردش خون بافت بعد از جراحی شده و ترمیم زخم را مختل کند. بنابراین بهتر است از ۲ هفته قبل از جراحی تا دست کم ۲ هفته بعد از آن از مصرف دخانیات پرهیز شود.
20چه مدت پس از عمل باید چسب زد؟!
زمان دقیقی برای مدت چسب زدن وجود ندارد. چسب در هفته های اول می تواند در کم کردن ورم بینی و فرم دهی موثر باشد ولی بهتر است تا هنگامیکه ورم بینی کامل برطرف نشده از آن استفاده شود. اغلب موارد توصیه می شود تا ۳ ماه از آن استفاده شود .
21منبع مصرف داروها؟!
از ۶ ماه قبل از عمل مصرف قرص راکوتان ممنوع می باشد. مصرف مسکن ها (بجز استامینوفن) از دو هفته قبل عمل تا یک هفته پس از عمل ممنوع است.
22رینوپلاستی بدون عمل جراحی؟!
در مواردی که مشکل بینی؛ پلِ بینی و با کمی افتادگی آن هست؛ می توان با استفاده از فیلر تغییر فرم مطلوب را در بینی ایجاد کرد. البته میزان تغییرات محدود بوده و دائمی نیست.
23پرهیز دارویی پیش از عمل بینی
لطفا به نکات زیر دقت کنید: از دو هفته قبل از انجام جراحی از مصرف آسپرین، روغن ماهی، ایبوپروفن، ایندومتاسین، جینسینگ، ناپروکسن، تالوین، ویتامین E، ویتامین C و ADVIL خودداری فرمایید. در صورت نیاز به مسکن، مصرف استامینوفن اشکالی ندارد.
24آیا کجی و انحراف ظاهری بینی همواره به طور رضایت بخش قابل اصلاح است؟
خیر؛ بسته به محل انحراف، شدت اختلال یا مادرزادی بودن یا سابقه ضربه به بینی، ممکن است انحراف ظاهر بینی کاملا اصلاح نشود به علاوه در مورد افرادی که صورت غیر قرینه دارند یک بینی صاف پس از عمل ممکن است هنوز کج به نظر برسد.
25پس از عمل بینی چه مدت استراحت لازم است؟
مدت زمان استراحت در منزل بر حسب بنیه بیمار و گستردگی عمل از ۹ روز تا ۳ هفته متغییر است و انجام فعالیت های شغلی سبک پس از برداشتن قالب بینی امکان پذیر است. برای مشاغل سنگین تا سه هفته بهتر است استراحت وجود داشته باشد.